Poistenie auta

poistenie autaVýhody využívanie služieb cez internet sú dnes už nesporné. Z pohodlia domova si dokážete jednoducho nakúpiť. Či už spotrebný tovar alebo aj potraviny, komunikujete s úradmi či inými inštitúciami. Taktiež máte možnosť si uzatvoriť online poistenie auta cez Insuro.sk. Či už ide o povinné zmluvné poistenie (PZP) alebo havarijné poistenie. Nemusíte tak už ako kedysi navštevovať osobne kamenné pobočky poisťovní a dohadovať sa s jednotlivými pracovníkmi. Ak ste z menšieho mesta alebo ste pracovne vyťažený, určite ste nemali ani príležitosť obísť všetkých poskytovateľov, aby ste mohli porovnať jednotlivé ponuky a nájsť tú najvýhodnejšiu. Vďaka internetu však toto porovnanie urobíte v priebehu niekoľkých pár minút. A takisto rýchlo môžete aj vybrané poistenie auta uzatvoriť.

Online poistenie auta a jeho výhody

Medzi najväčšie výhody pre online poistenie auta určite patrí úspora času a aj peňazí. Prostredníctvom online kalkulačky môžete získať údaje o dostupných ponukách všetkých poisťovní na trhu a to v priebehu pár minút. Stačí, ak do formulára správne zadáte požadované údaje o motorovom vozidle a o vás, ako držiteľovi vozidla. Systém následne všetko vyhodnotí a poskytne vám prehľadnú tabuľku s cenami a ponúkanými službami.

Výhodou online kalkulačky je aj to, že poistenie auta si môžete hneď na internete aj uzatvoriť. Celá komunikácia medzi klientom a poisťovňou prebieha cez email, takže nemusíte vôbec vytiahnuť päty z domu. Na email dostanete návrh poistnej zmluvy, zaplatiť za poistenie môžete prostredníctvom internetbankingu a dočasnú zelenú kartu si vytlačíte samy po tom, čo vám ju zašlú v elektronickej podobe. Prípadne si dodatočne poistite auto na dovolenku cez porovnávač Insuro. Všetko, od vyhľadania poistenia až po jeho uzatvorenie a zaplatenie teda naozaj prebieha online. Viaceré poisťovne poskytujú aj zľavu klientom, ktorí sa rozhodnú uzavrieť zákonné poistenie auta online.

Ako nepreplatiť poistenie auta?

auto na cesteVäčšinu majiteľov áut zaujíma asi najviac cena samotného poistenia. Veď nemalé prostriedky určite vynaložili na jeho kúpu a ďalšie poplatky prišli s prihlasovaním auta do evidencie motorových vozidiel. Poistenie auta sa mnohým môže zdať už zbytočné a preto sa snažia nájsť si kvalitné, ale zároveň aj lacné poistenie auta. Na Slovensku máme dva typy poistenia auta, a to je povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Uzatvorenie havarijnej poistky je na uvážení každého vodiča, ale PZP musí mať zo zákona uzatvorené každé auto či motorka, ktoré sa pohybuje po našich cestných komunikáciách.

Na čo si teda dávať pozor pri hľadaní lacného poistenia auta? Pri stanovovaní ceny poistenia auta, či už havarijného alebo PZP, zohráva dôležitú úlohu bezškodový priebeh vodiča. To znamená, že samotný vodič môže najviac ovplyvniť cenu svojho poistenia a to tak, že bude jazdiť opatrne a dbať pri tom na dodržiavanie dopravných predpisov. Niekoľkoročné jazdenie bez nehody prináša teda veľkú výhodu v podobe bonusu. Na cenu poistenia však vplývajú aj iné faktory, ako je samotné auto, teda ak vlastníte nejaký typ športového auta, tak si určite priplatíte.

Komu je ponúknutá lepšia cena za poistenie auta?

Poisťovne vo všeobecnosti ponúknu lepšiu cenu poistného vodičovi, ktorý je rodičom, pretože je predpoklad, že s deťmi bude jazdiť opatrnejšie, ďalej staršiemu vodičovi, ktorý už má čo to odjazdené a takým klientom, ktorí bývajú mimo veľkých rušných miest, na ktorých prichádza k častým dopravným nehodám naproti pokojnejším cestám v menších mestách či dedinách. Poisťovne bežne poskytujú svojim verným klientom zľavu, keď si chcete u nej zaobstarať ďalšiu poistku na auto. Takže pre vás je výhodné, ak si poistenie auta uzatvoríte v poisťovni, v ktorej už máte aj inú poistku.

Ak vlastníte viacero automobilov, tak sa nemusíte báť, že vás to vyjde draho. Pre taký prípad poisťovne poskytujú tzv. flotilové poistenie. Zoznam všetkých poisťovní nájdete na webe SLASPO. Čiže všetky autá vám poistia na jednu zmluvu a tým pádom vás to vyjde aj lacnejšie a ušetrí vám to nielen peniaze, ale aj papierovačky. Flotilové poistenie sa poskytuje majiteľom viac ako piatich automobilov, pričom sa nerozlišuje, či sa jedná o osobný automobil alebo nákladný. Oplatí sa pozrieť aj poistenie auta mimo Slovenska na Insuro.

V čom je rozdiel medzi havarijným a povinným zmluvným poistením?

PZP alebo havarijné?V prvom rade v tom, že PZP je pre vás ako majiteľa auta povinné. Taktiež je povinné pre:

 • motorky,
 • prívesné vozíky,
 • historické vozidlá
 • a všetky vozidlá, ktoré sa pohybujú po našich cestných komunikáciách.

Poistenie auta je povinné, pretože má chrániť toho účastníka nehody, ktorý ju nezavinil. Škoda na takomto vozidle bude následne uhradené z poistky vinníka nehody po spísaní hlásenia o nehode. Z povinného zmluvného poistenia by malo byť kryté riziko nehody či poškodenie čelného skla, pokiaľ si k PZP priplatíte tieto služby. V poistení bývajú zahrnuté aj asistenčné služby.

Naproti tomu havarijné poistenie figuruje ako komerčný produkt, ktorý si klienti môžu, ale nemusia uzatvoriť. Z havarijného poistenia bude uhradená škoda na vašom vozidle,aj keby ste boli vinníkom nehody. Havarijné poistenie sa ale uzatvára so spoluúčasťou, teda poistenec sa spolupodieľa určitou čiastkou na škodovej udalosti. Spoluúčasť sa zväčša pohybuje v rozmedzí 5 – 10%, môžete však uzavrieť poistenie auta aj s nulovou spoluúčasťou, v takom prípade však musíte rátať s vyššou cenou poistenia. Havarijné poistenie kryje riziká ako:

 • nehoda, teda poškodenie alebo zničenie vozidla pri havárii,
 • spadá tu ale aj stret so zverou,
 • ďalej je to krádež auta,
 • vandalizmus,
 • poškodenie spôsobené živlami,
 • poškodenie čelného skla,
 • krádež batožiny
 • a úraz.

Poistenie auta zahŕňa tiež aspoň základný balík asistenčných služieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *